رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان سبزوار:
16 تن گیاه دارویی در سبزوار خریداری شد
1401/04/08
16 تن گیاه دارویی در سبزوار خریداری شد

سبزوار- ایرنا- رییس اداره تعاون روستایی سبزوار گفت: در راستای حمایت از تولید کنندگان 16 تن گیاه دارویی به نرخ توافقی از کشاورزان این شهرستان از ابتدای سال کنونی خریداری شد.

امرالله شمس روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این گیاهان شامل نعنا فلفلی، گل محمدی و خارخاسک است که توسط شرکت تعاونی کشاورزی گیاهان دارویی از کشاورزان خریداری شده است.

وی ادامه داد: ارزش گیاهان دارویی خریداری شده هفت میلیارد ریال است که تاکنون 40 درصد این مبلغ به کشاورزان پرداخت شده است.

رییس اداره تعاون روستایی سبزوار با بیان این که این شهرستان یکی از قطب های گیاهان دارویی شرق کشور است گفت: این خرید در راستای حذف واسطه ها، دلالان سودجو و حفظ تعادل قیمت در بازار به نفع کشاورزان و تولید کنندگان صورت گرفته است.

شمس افزود: سال زراعی گذشته نیز در راستای حمایت از تولید کنندگان 48 تن گیاه دارویی به نرخ توافقی از کشاورزان این شهرستان به ارزش هشت میلیارد و 175 میلیون ریال خریداری شد و این شهرستان در این حوزه رتبه نخست را در بین شرکتهای تعاونی کشاورزی گیاهان دارویی استان خراسان رضوی کسب کرده بود.

وی ادامه داد: با توجه به رونق کشت گیاهان دارویی در سبزوار توسعه صنایع فرآوری آن علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی محصولات، نقشی موثر در شکوفایی اقتصاد شهرستان و افزایش اشتغال دارد.

شهرستان سبزوار دارای 54 هزار هکتار کشتزار و 19 هزار هکتار عرصه باغی است و حدود 20 هزار بهره‌بردار در این عرصه فعالیت می‌کنند.

سالانه حدود 150 هزار تن انواع محصولات کشاورزی در سبزوار تولید می شود. این شهرستان قطب تولید محصولات زیره، پنبه، جو و گندم در خراسان رضوی است و در 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

تعداد مشاهده خبر145 بار
تصاویر مرتبط
tempShowtool_dorsaetoolsenews_sample_test9_block3788
Powered by DorsaPortal
بارگذاری چیدمان اولیه